Yazıyı büyült

Mevcut boyut: 100%

Görme engelli öğrencilere dağıtılacak Braille ekran hakkında ilk pilotlama yapıldı

Derneğimiz Başkanı Emre Taşgın'ın da içerisinde bulunduğu bir ekip, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görme engelli öğrencilere verilecek kabartma ekran ile ilgili pilotlama çalışmasında bulundu. Taşgın, 5 Mart tarihinde e-posta grubumuzda süreçle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Basında oldukça ses getiren ve bizim de dahil olduğumuz, görme engelli öğrencilere dağıtılacak Braille okuma ve not alma cihazı süreci hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki, ülkemizde kabartma ekranların kamu yoluyla görme engellilere ulaştırılması noktasındaki ilk ciddi adım atılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, görme engelli öğrencileri kabartma ekran teknolojisiyle buluşturma atılımı başlattı. Bunun için pilotlama aşamasına İzmir'de Aşık Veysel Görme Engelliler ortaokulu'nda başlandı. Bu okuldaki 6. sınıf öğrencisi olan 15 öğrencinin yanı sıra, eğitimine kaynaştırma yoluyla devam eden 3 lise öğrencisine cihaz verildi.

20 hücreden oluşan cihazda, en basit tanımıyla öğrenciler not alabiliyor, aldığı notları ve bilgisayardan aktardığı txt formatlı belgeleri Braille olarak okuyabiliyor. Ürün ile bilgisayar ve mobil cihazlarla bağlantı kurmak da mümkün.

Pilotlama sürecinin ilk aşamasında 3 gün boyunca izleme yaptık ve öğrencilere, öğretmenlere ve velilere cihaz hakkında eğitim verdik.

Pilotlama çalışması bir süre daha devam edecek ve hem öğrencilerden, hem de öğretmenlerden alınacak geribildirimlere göre proje şekillenecek. Takibimizde olacak bu konu hakkında yeni gelişmeleri de buradan paylaşmaya devam edeceğiz.

"Her Yerde Braille" kampanyasını başlattığımız bu günlerde, Braille'in teknoloji yoluyla eğitime dahil olması gerçekten gelecek için ümit verici.

Dilerim hayatımızın her yerinde Braille olmaya devam eder."

Ekleyen: 
Emre Taşgın
E-posta adresi: 
emre.tasginn@gmail.com
İçerik türü: 

Yeni yorum ekle